Outsiderzy stanowią bardzo zróżnicowaną, niejednorodną grupę. Mamy tutaj ludzkich uchodźców z Cerberusa, najemników, drelli, volusów, a nawet przebudzonych zbieraczy. Wszyscy oni dysponują innymi silnymi i słabymi stronami, a łączy ich to, że nie pasowali do żadnej innej kategorii – co jest zresztą typowe i dla outsiderów w realnym świecie :).
Drelle
- Tarcze/Bariery 250, Zdrowie 500.
- Moce pasywne: Drellski zabójca (przeciętna premia do obrażeń broni, wysoka premia do obrażeń mocy, przeciętna premia do udźwigu), Sprawność (podwyższona premia do zdrowia i tarcz, dodatkowa premia do szybkości poruszania się).
- Szybki atak wręcz: Sztuki walki.
- Silny atak wręcz: Biotyczna pięść (jak ludzki szturmowiec).
- Mobilność: Szybkie poruszanie się, Akrobatyka, Mogą przemykać pomiędzy osłonami.
Drellski adept
Moce aktywowane: Spustoszenie, Przyciągnięcie, Granat kasetowy.
Komentarz: Z oceną tej postaci mam pewien problem. Z jednej strony, wydaje się być nieco słabszą wersją ludzkiego adepta, zastępując osobliwość przyciągnięciem, odkształcenie spustoszeniem i falę uderzeniową granatem kasetowym, z drugiej – spustoszenie pomaga na jego słabą wytrzymałość, a poprawnie użyty granat kasetowy może zadać olbrzymie obrażenia. Innymi słowy, sam musisz zdecydować, czy taka postać ci pasuje.
Drellski szturmowiec
Moce aktywowane: Szarża biotyczna, Przyciągnięcie, Granat kasetowy.
Komentarz: Pod względem mocy, postać ta w zasadzie stanowi kopię poprzedniej, co w podstawce było prawdziwym ewenementem. Gra się nią jednak zupełnie inaczej, kładąc większy nacisk na zbliżanie się do wroga i granaty kasetowe (ze względu na malutkie tarcze jest to jeszcze bardziej ryzykowne niż w przypadku innych szturmowców) niż na chowanie się i eksplozje biotyczne. I nie ukrywam, o dziwo pasuje mi to bardziej.
Drellski zabójca (szpieg)
Moce aktywowane: Kamuflaż taktyczny, Mina zwiadowcza, Granat naprowadzany.
Komentarz: Jedna z wielu postaci łączących kamuflaż taktyczny z jakimś rodzajem granatów, co stanowi całkiem dobrą kombinację. Dodaj do tego jeszcze bardzo potężną minę zwiadowczą, a okaże się, że jest to jeden z najbardziej niszczycielskich bohaterów w grze. Gdyby jeszcze jego wytrzymałość była nieco większa.
Agenci Feniksa
- Bariery 500, Zdrowie 500.
- Moce pasywne: Szkolenie Feniksa (niska premia do obrażeń broni, wysoka premia do obrażeń mocy, przeciętna premia do udźwigu), Sprawność (standardowa).
- Szybki atak wręcz: Pałka energetyczna. Wolniejszy niż standardowy atak wręcz.
- Silny atak wręcz: Smagnięcie biczem. Atak obszarowy, unosi jednego z trafionych wrogów w powietrze.
- Mobilność: Przewrót bojowy, Mogą przemykać pomiędzy osłonami.
Adept Feniksa
Moce aktywowane: Osobliwość, Roztrzaskanie, Bicz.
Komentarz: Jedna ze zdecydowanie najpotężniejszych postaci w grze. Moce, które wprowadziła (roztrzaskanie, bicz) są cholernie niszczycielskie, a jak dodamy jeszcze do tego najlepszą moc kontrolującą, to z wrogów nie będzie czego zbierać.
Szturmowiec Feniksa
Moce aktywowane: Szarża biotyczna, Roztrzaskanie, Bicz.
Komentarz: Postać bardzo podobna do poprzedniej. Jej zdolności kontrolujące są mniejsze, ale za to dzięki szarży biotycznej potrafi szybko regenerować bariery i błyskawicznie zbliżyć się do wroga, by użyć na nim roztrzaskania. Podobnie jak w wypadku adepta, osoba lubiąca wyzwania powinna poszukać dla siebie jakiegoś innego buildu.
Volusowie
- Tarcze 500, Zdrowie 150.
- Moce pasywne: Trening volusów (niska premia do obrażeń broni, wysoka premia do obrażeń mocy, przeciętna premia do udźwigu), Sprawność (standardowa).
- Szybki atak wręcz: Krótkotrwały kamuflaż (w przeciwieństwie do mocy szpiega, nie zwiększa zadawanych obrażeń).
- Silny atak wręcz: Ochronna sfera – przyspiesza regenerację tarcz i zadaje niewielkie obrażenia pobliskim wrogom.
- Mobilność: Przewrót bojowy, Nie mogą chować się za osłonami.
Komentarz: Jako że volusowie są bardzo oryginalną rasą, jako całości należy im się osobny komentarz. Przede wszystkim, gra tymi maluchami wymaga sporej wprawy – volusowie w zasadzie nie mają zdrowia, nie mogą walczyć wręcz (dlatego zwykle wyposażam je w batariańską rękawicę) i nie potrafią używać osłon. Do ich silnych stron należą za to krótkotrwały kamuflaż i, przede wszystkim, moc wzmocnienia tarcz, która działa na użytkownikai wszystkich pobliskich sojuszników. Na pewno trzeba nimi zagrać choć raz.
Voluski inżynier
Moce aktywowane: Wzmocnienie tarcz, Mina zbliżeniowa, Mina zwiadowcza.
Komentarz: Pierwszy volus i już bardzo ciekawy zestaw mocy. Inżynier tej rasy nie szuka przeciwników, zamiast tego czekając, aż ci sami do niego przyjdą i nadzieją się na jego miny. Dwóch volusów może bardzo sprawnie obwarować teren, co sam wykorzystywałem, broniąc wspólnie z kolegą naszego voluskiego domku w Bazie Duch.
Voluski adept
Moce aktywowane: Wzmocnienie tarcz, Zastój, Kule biotyczne.
Komentarz: Postać znakomicie radząca sobie z nieopancerzonymi celami – wystarczy zastój i parę strzałów w głowę, by każdy wróg tego typu pożegnał się z życiem. Kiedy jednak voluski adept stanie naprzeciw opancerzonego wroga, może już kupować trumnę. Szkoda, że kule biotyczne są tak słabe i jedyne, do czego się nadają to przyspieszenie ładowania mocy.
Voluski obrońca (szturmowiec)
Moce aktywowane: Szarża biotyczna, Kule biotyczne, Wzmocnienie tarcz.
Komentarz: Zdecydowanie najbardziej wytrzymały z volusów: aż dwie jego moce przywracają tarcze, z kolei trzecia zmniejsza czas ich regeneracji (mocy, nie tarcz). Jeśli damy mu odpowiednią broń, okaże się całkiem zabawowym buildem.
Voluski najemnik (strażnik)
Moce aktywowane: Wzmocnienie tarcz, Sonda bojowa, Przynęta.
Komentarz: Jeśli tęskniłeś za Shepardem-inżynierem mogącym zapełnić pole bitwy swoimi “zabawkami”, oto postać dla Ciebie: żadnej typowej mocy ofensywnej, jedynie dwie “przywołujące” i wzmocnienie tarcz. Podsumowując, interesująca odmiana.
Najemnik Szponów
- Tarcze 500, Zdrowie 500.
- Moce pasywne: Elitarny najemnik (przeciętna premia do obrażeń broni, przeciętna premia do obrażeń mocy, co jakiś czas generuje granaty), Mistrzostwo omni-łuku (jak standardowa Sprawnosć).
- Szybki atak wręcz: Rój strzał – wystrzeliwuje rój strzał w szerokim stożku.
- Silny atak wręcz: Naprowadzany strzał – wystrzeliwuje wszystkie strzały w jeden cel.
- Mobilność: Przewrót bojowy, Może przemykać pomiędzy osłonami.
Najemnik Szponów (inżynier)
Moce aktywowane: Mina Kain, Strzały wstrząsowe, Strzały przeciwpancerne.
Komentarz: Kolejna bardzo ciekawa postać w szeregach outsiderów. To jedyny bohater w grze, którego atak “wręcz” jest atakiem obszarowym, a wszystkie moce korzystają z mechanizmu granatów-ładunków, co z kolei sprawia, że udźwig jest dlań terminem nieistniejącym. Mi taki styl gry pasuje średnio, ale może Ty będziesz miał inne zdanie.
Przebudzony zbieracz
- Bariery 750, Zdrowie 500.
- Moce pasywne: Zemsta pradawnych (niska premia do obrażeń broni, dodatkowa premia do obrażeń broni protean/zbieraczy, wysoka premia do obrażeń mocy, przeciętna premia do udźwigu), Wojownik pradawnych (jak standardowa Sprawność plus ulepsza tryb podniesienia).
- Szybki atak wręcz: Biotyczna fala. Atak stożkowy na krótkim dystansie, w praktyce ciężki atak wręcz.
- Silny atak wręcz: Tryb podniesienia – przez pewien czas zwiększa obrażenia i szybkość odnawiania mocy kosztem zwiększenia odnoszonych obrażeń.
- Mobilność: Krótkotrwały lot, Może przemykać pomiędzy osłonami.
Przebudzony zbieracz (adept)
Moce aktywowane: Kula ciemnej energii, Ciemny kanał, Rój poszukiwaczy.
Komentarz: Postać, której moim zdaniem jak żadnej innej po prostu powinno w multi nie być – cała sprawa z Lewiatanem i przebudzeniem zbieraczy nie jest jak dla mnie najlepszym fabularnym pomysłem. Pod względem mechanicznym CAde ma zarówno zalety (potężne moce, dla niektórych tryb podniesienia), jak i wady (długi czas ładowania mocy, dla niektórych tryb podniesienia) – mnie osobiście średnio pasuje, ale swego czasu był bardzo popularny, więc zakładam, że innym bardziej.
Opinie