Pokłady


Gry komputerowe

Gry towarzyskie

Kultura


TESGIR
Najlepsze miejsce
dla fanów fantastyki

T E S G I R
N a j l e p s z e m i e j s c e d l a f a n ó w f a n t a s t y k i

Rada


Dodał dnia 25.07.2016 do Mass Effect. Brak komentarzy.

Siły Rady stanowią rasy, które od setek lat tworzą ciało zarządzające galaktyką: asari, turianie i salarianie. Wszystkie te gatunki pracują dla wspólnego dobra, mimo że każdy z nich jest zupełnie inny: turianie to znakomici strzelcy, salarianie celują w technologii, a asari dochodzą do perfekcji jako biotycy.


Asari

 • Bariery 500/600 (tylko egzekutorka), Zdrowie 500.
 • Moce pasywne: Egzekutorka/Walkiria/Łowczyni (niska premia do obrażeń broni, wysoka premia do obrażeń mocy, przeciętna premia do udźwigu lub przeciętna premia do obrażeń broni, dodatkowa premia do czasu trwania mocy i przeciętna premia do udźwigu w przypadku egzekutorki), Sprawność (standardowa).
 • Szybki atak wręcz: Standardowy.
 • Silny atak wręcz: Biotyczny wybuch. Atak obszarowy, odrzucający przeciwników; wykonywany kosztem paru punktów bariery i chwilowego zmęczenia.
 • Mobilność: Biotyczny ślizg (szybki przewrót bojowy, wykonywany kosztem paru punktów bariery), Mogą przemykać pomiędzy osłonami.

Adeptka asari

Moce aktywowane: Zastój, Odkształcenie, Rzut.

Komentarz: Adeptka znakomicie radząca sobie na dalekie dystanse. Odkształcenie i rzut umożliwiają tworzenie potężnych eksplozji biotycznych, a zastój pomoże przytrzymać wroga dla celów śmiercionośnego strzału w głowę. Równie dobra opcja jak adept ludzki, chociaż gorzej radząca sobie z grupami przeciwników.

Szturmowczyni asari

Moce aktywowane: Szarża biotyczna, Zastój, Granat podnoszący.

Komentarz: Bardzo uniwersalny szturmowiec. Co prawda nie walczy na bliskim dystansie tak dobrze jak człowiek, ale jest za to bardziej uniwersalna. No i zastój sprawia, że żaden Duch nie będzie jej straszny.

Egzekutorka asari (adeptka)

Moce aktywowane: Biotyczna sfera, Przyciągnięcie, Spustoszenie.

Komentarz: Dość oryginalna postać. Spustoszenie pozwoli jej uzyskać redukcję obrażeń, a biotyczna sfera (dostępna tylko dla niej) jeszcze zwiększy ten efekt i ochroni także sojuszników (mimo to, nie ma co mieć nadziei, że umożliwi przetrwanie zmasowanego ataku). Niestety, gorzej radzi sobie z syntetykami, na których działanie spustoszenia jest ograniczone.

Walkiria asari

Moce aktywowane: Pancerz technologiczny, Pole unicestwienia, Odkształcenie.

Komentarz: Bardzo fajna postać do grania. Dzięki pancerzowi technologicznemu jest wytrzymalsza od np. furii N7, dzieląc z nią niebezpieczny, polegający na walce na bliskim zasięgu styl walki. Warto sprawdzić.

Łowczyni asari

Moce aktywowane: Kamuflaż taktyczny, Ciemny kanał Odkształceni.

Komentarz: Najbardziej oryginalna szpieżka w grze. W przeciwieństwie do pozostałych opiera się na biotyce, nie technologii, a przy tym jej kamuflaż nie zwiększa obrażeń od broni, tylko wyłącznie od mocy i ataków wręcz (za to zapewniana premia jest znacząco wyższa). Nie jest zła, ale wolę bardziej klasycznych przedstawicieli tej klasy.


Salarianie

 • Tarcze 600, Zdrowie 500.
 • Moce pasywne: Salariański agent (niska premia do obrażeń broni, wysoka premia do obrażeń mocy, przeciętna premia do udźwigu), Sprawność (standardowa).
 • Szybki atak wręcz: Standardowy.
 • Silny atak wręcz: Inżynier – zapalające omni-ostrze; Szpieg – dysrupcyjne omni-ostrze.
 • Mobilność: Przewrót bojowy, Mogą przemykać pomiędzy osłonami.

Salariański inżynier

Moce aktywowane: Przynęta, Spalenie, Wyssanie energii.

Komentarz: Inżynier znakomity w defensywnym stylu gry: przynęta odwraca od niego uwagę, a on sam przywraca swoje tarcze wyssaniem energii. Jako że jednocześnie wciąż jest całkiem niezły w ofensywie, zasługuje na wysoką ocenę.

Salariański szpieg

Moce aktywowane: Kamuflaż taktyczny, Wyssanie energii, Mina zbliżeniowa.

Komentarz: Pierwsza postać, którą grałem w multi “Mass Effect 3” jeszcze w demie, wypadła mi ze startowego pakietu. Wciąż mam do niej spory sentyment, jednak nie tylko dlatego wysoko ją cenię – szpieg, który może przywracać własne tarcze to znakomita sprawa i pokazuje, jaka to szkoda, że salarianie jako jedyna rasa nie doczekała się w dodatkach żadnego nowego przedstawiciela.


Turianie

 • Tarcze 750, Zdrowie 500.
 • Moce pasywne: Turiański weteran (wysoka premia do obrażeń broni, dodatkowa premia do stabilności broni, podwyższona premia do udźwigu), Sprawność (podwyższona premia do zdrowia i tarcz).
 • Szybki atak wręcz: Standardowy.
 • Silny atak wręcz: Podwójne omni-ostrze.
 • Mobilność: Brak przewrotu bojowego, Mogą przemykać pomiędzy osłonami.

Turiański żołnierz

Moce aktywowane: Strzelec wyborowy, Strzał wstrząsowy, Mina zbliżeniowa.

Komentarz: Chyba najgorszy podstawowy żołnierz. Strzelec wyborowy może przypływowi adrenaliny czyścić buty, ale przynajmniej obie moce ofensywne są niczego sobie. Nieco podwyższone tarcze także są w cenie.

Turiański strażnik

Moce aktywowane: Pancerz technologiczny, Przeciążenie, Odkształcenie.

Komentarz: Jeden z wbrew oczekiwaniom nielicznych czystych, techniczno-biotycznych strażników. Idealnie poradziłby sobie na trudnych poziomach w “Mass Effect 2”, ale i w trójce jest niczego sobie, zwłaszcza dla fanów klasyki.

Turiańscy legioniści

 • Tarcze 750, Zdrowie 500.
 • Moce pasywne: Legion Armigerów (podwyższona premia do obrażeń broni, dodatkowa premia do stabilności broni, podwyższona premia do udźwigu), Sprawność (podwyższona premia do zdrowia i tarcz).
 • Szybki atak wręcz: Standardowy.
 • Silny atak wręcz: Powietrzne omni-ostrze (odrzuca cel).
 • Mobilność: Plecak odrzutowy, Mogą przemykać pomiędzy osłonami.

Turiański dewastator (żołnierz)

Moce aktywowane: Uderzenie dewawstatora, Kriowybuch, Pakiet stymulantów.

Komentarz: Ciekawe połączenie żołnierza i szturmowca (uderzenie dewastatora) ze szczyptą inżyniera (kriowybuch). Dobrze radzi sobie na polu bitwy, ale sam wolę klasycznego szturmowca. Chociaż z drugiej strony, ten kapitalny pakiet stymulantów…

Turiański zwid (szpieg)

Moce aktywowane: Kamuflaż taktyczny, Przeciążenie, Pakiet stymulantów.

Komentarz: Bez dwóch zdań najlepsza postać w grze. Reprezentuje najbardziej przydatną klasę, a do tego posiada znakomitą moc ofensywną i potrafi sama się leczyć. Idealna do zdobywania wyzwania Samotnego wilka.

Turiański sabotażysta (inżynier)

Moce aktywowane: Wieżyczka strażnicza, Sabotaż, Granat naprowadzany.

Komentarz: Jedyny turiański legionista bez pakietu stymulantów. Pozbawiony tej przewagi i wyposażony w bardzo przeciętne moce raczej nie zrobi wielkiej kariery na polu bitwy.

Turiańska kobieta – szturmowczyni kabały

 • Bariery 750, Zdrowie 500.
 • Moce pasywne: Turiański weteran (wysoka premia do obrażeń broni, dodatkowa premia do stabilności broni, podwyższona premia do udźwigu), Rękawice jadowe (jak Sprawność z podwyższoną premią do zdrowia i tarcz).
 • Szybki atak wręcz: Rękawice jadowe. 70% obrażeń jest zadawanych natychmiast, a 30% przez truciznę w trakcie następnych 5 sekund.
 • Silny atak wręcz: Rękawice jadowe połączone z teleportacją za plecy celu. 70% obrażeń jest zadawanych natychmiast, a 30% przez truciznę w trakcie następnych 5 sekund.
 • Mobilność: Teleportacja, Może przemykać pomiędzy osłonami.

Szturmowczyni kabały

Moce aktywowane: Zatruty cios, Zatrute ostrza, Skupienie biotyczne.

Komentarz: Kolejna bardzo oryginalna postać z Dnia Sądu. Wybiera się ja właściwie wyłącznie ze względu na paraliżujące właściwości Zatrutych ostrz (i ewentualnie, po odpowiednim rozwinięciu na 6. stopniu, Zatrutego ciosu), bo zasadniczo jest moim zdaniem słabsza i na pewno trudniejsza w obsłudze od pozostałych szturmowców.

Opinie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 *